Martin Majkút (SK / USA)
(hosťujúci dirigent koncertov Symfonického orchestra VŠMU 28. a 29. marca 2017
v Piešťanoch – Dome umenia a Bratislave – Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie)

Martin Majkút bol ocenený Ligou amerických orchestrov ako „2016 Emerging Artist“. Majkút je od 2010 hudobným riaditeľom a šéfdirigentom Rogue Valley Symphony Orchestra v americkom štáte Oregon. Majkút významne rozšíril jeho pôsobenie a revitalizoval orchester, ktorý sa dnes teší bezprecedentnej podpore a  entuziazmu, vypredávajúc mnohé koncerty s niekoľkotýždenným predstihom.

V sezóne 2000 – 2001 pôsobil Majkút ako asistent dirigenta v Slovenskej filharmónii. Na Slovensku dirigoval okrem orchestra Slovenskej filharmónie aj ŠKO Žilina, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a ŠF Košice, či súbory pre starú hudbu Solamente naturali a Musica Aeterna. V poslednom čase nadviazal Majkút plodnú spoluprácu so Symfonickým orchestrom VŠMU a Slovenským mládežníckym orchestrom. V USA pôvodne pôsobil v štáte Arizona, okrem iného ako  dirigent Southern Arizona Symphony Orchestra a asistent dirigenta v Arizonskej Opere. Jeho aktuálne angažmány zahŕňajú Queens Symphony Orchestra v New Yorku a Sondheimov „Into the Woods“ na Oregon Shakespeare Festival, ako aj vo Wallis Annenberg Center v Beverly Hills, Kalifornia.

Majkút premiérovo uviedol diela viacerých slovenských skladateľov (Godár, Hatrík, Kolkovič, Lejava, Parík, Piaček, Zeljenka). Jeho diskografia zahŕňa v roku 2001 vydané CD s kompozíciami Vladimíra Godára so Štátnym komorným orchestrom Žilina a huslistom Jurajom Čižmarovičom a  živú nahrávku Bachovho Magnificatu so Solamente naturali a Chorus Marianum Trnava z roku 2007. Majkút nahral aj CD so stredovekou hudbou a CD s hudbou renesancie so súborom pre starú hudbu Voci Festose.

Majkút je držiteľom dirigentských doktorátov z Vysokej školy múzických umení v Bratislave  (2007) a z University of Arizona v Tucsone (2008), ako aj prestížneho Fulbrightovho štipendia. Študoval s Gianluigi Gelmettim na Accademia Musicale Chigiana v talianskej Siene a so Salvador Mas Condem na Wiener Meisterkurse vo Viedni. Majkút je oceňovaný aj ako zbormajster a často koncertujúci komorný klavirista.


Robert Cohen – violončelo (UK)
www.robertcohen.info
(hosťujúci sólista koncertu Komorné večery vo Dvorane 1. marca 2017 v Koncertnej sieni Dvorana)

Britský violončelista Robert Cohen patrí medzi popredných hudobníkov svojej doby. Je oceňovaný nie len ako interpret, ale tiež ako dirigent a pedagóg. Počas tridsiatich piatich rokov umeleckého pôsobenia  sa mu podarilo dosiahnuť skutočne významné medzinárodné renomé. Denník Keskisuomalaine, ktorý patrí medzi významné fínske periodiká, o ňom napísal: „….je jedným z mála hudobníkov, ktorý sa každým tónom prihovára k ľudom…“
Jeho hudobné vzdelávanie bolo naozaj jedinečné. Štúdium hudby začal v triede uznávaného violončelistu a pedagóga Williama Pleetha. Neskôr navštevoval interpretačné kurzy pod vedením Jacqueline du Pré, André Navarra, či Mistislava Rostropovicha.
Veľmi skoro bolo zrejmé, že má hudbu „jednoducho v krvi“. Prvý veľký úspech zaznamenal už ako dvanásťročný, keď na pôde Royal Festival Hall v Londýne upútal výnimočným sólovým vystúpením. Vďaka svojmu talentu si už od počiatku rýchlo získal uznanie kritikov i publika.  Cohen získaval ocenenia mnohých významných podujatiach ako Young Concert Artists (New York), Piatigorsky a Unesco International competitions a i. Ako devätnásťročný debutoval interpretáciou Violončelového koncertu e mol Edwarda Elgara, ktorú nahral v spolupráci s Normanom  Del Marom a Londýnskou filharmóniou. Nahrávka získala prestížne ocenenie Silver disc (Strieborná platňa) a tento úspech odštartoval jeho interpretačnú kariéru.
Dostal ponuku na spoluprácu s viacerými významnými dirigentmi (Claudio Abbado, Riccardo Muti, Sir Simon Rattle, Sir Roger Norrington a i), aj umelcami (Yehudi Menuhin,  Menahem Pressler, Leonidas Kavakos, Massimo Quarta a Krystian Zimerman) a zoskupeniami (Amádeovo husľové kvarteto alebo Schubert quintet). Okrem toho pôsobil Robert Cohen neskôr sám ako dirigent v rôznych telesách (Sofia Philharmonic, Izmir symfonického orchestra, L’Filarmonico di Torino). Robert Cohen vystupoval vo viacerých dokumentárnych filmoch a zúčastnil sa na niekoľkých hudobných projektoch (napríklad Les Six’ – poézia, literatúra a film pre City of London Festival). Na návrh filmového producenta Dona Boyda  sa stal kurátorom programu klasickej hudby televízie HiBrow TV v USA.

Od roku 2000 do roku 2012 pedagogicky pôsobil ako lektor interpretačných kurzov na talianskom konzervatóriu della Svizzera Italiana v Lugane. Od roku 2010 pôsobí ako pedagóg na Royal Academy of Music v Londýne. Robert Cohen je označovaný za inšpiratívneho umelca. Svoje prednášky a majstrovské kurzy prezentuje po celom svete. Jeho názory a pohľady na interpretáciu alebo „umenie učiť“ sú veľmi osobité a boli už viackrát publikované.

Či už ako umelec alebo ako pedagóg, zostáva Robert Cohen človekom so zmyslom pre tradíciu, ale poháňaný zvedavosť a vášňou. Ako poznamenal rakúsky skladateľ a dirigent Heinz Karol Gruber: „Ideálny partner pre skladateľa je interpret, ktorý hrá nielen to, čo je uvedené v notách, ale tiež to, čo je tým myslené …“

X
X